Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kapadokya GoTürkiye

https://gocappadociaturkiye.com/tr/cappadocia-goturkiye

Kapadokya GoTürkiye

"Güzel Atlar Diyarı" ve Peri Bacaları

Uzun yıllar önce doğa; alevler, yeller ve yağmurlarla toprağa bir seramik ustası gibi şekiller verdi. Yıkım gibi gözüken bu tabiat sahnesi, masalsı bir doğaya, yaşam dolu vadilere dönüştü. İşte bir de kültürle bütünleşince muhteşem bir güzelliğe kavuşan bu yöreyi tanımak istiyorsan, Gez Sen Kapadokya!

Doğa ve insanlar tarafından oyulmuş ilginç bir gezegene benzeyen Kapadokya, eşsiz jeolojik özellikleri ve tarih katmanlarıyla muhteşem bir keşif deneyimi sunar misafirlerine...

Kapadokya, Erciyes, Hasandağ ve Güllüdağ gibi çok sayıda volkanik dağların püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların; milyonlarca yılı aşkın bir zamandır yağmur ve rüzgar şekillendirilmesiyle oluşan bölgenin adıdır. 

Doğa aşındıkça, etraflarındaki nispeten yumuşak volkanik külün erozyonu ile zamanla 45m yüksekliğe ulaşan ilginç konik yapılar oluşturmuştur.  Kapadokya’da yaşamış medeniyetler tüf kayayı yıllarca oyarak kendilerine konutlar, kaleler, hatta tehlike anında sığınmak için yeraltı şehirlerini inşa etmişlerdir.

Yöre halkı bu eşsiz kaya oluşumlarını, çağlar boyunca varlığını sürdüren bir isim olan, "peribacaları" olarak adlandırmıştır. Dekoru düzenleyen ilk sanatçı doğa olsa bile, kayayı oyan ve Kapadokya'yı eşsiz doğa ve kültürel olaylarla dolu bir açık hava müzesine çeviren de Anadolu insanıdır.

Antik çağda Katpatuka olarak anılan bölge bir zamanlar cins atlar yetiştiriciliği ile ün salmıştı. Hala keşfedilmeye bekleyen Kapadokya; binicilikten bisiklete, çekirdeğinden görkemli mutfağa kadar bu sıra dışı toprakları keşfetmek ve deneyimlemek için sayısız potansiyel fırsatın anahtarıdır. Yılın hangi mevsimi veya hangi zamanı olursa olsun; bu eşsiz diyarda duyuları harekete geçirecek, büyüleyecek ve canlandıracak pek çok şey var.

Kapadokya, gezegenimizi terk etmeden geride bırakmanıza izin veren nadir yerlerden biridir. Bir şans verilirse, bu topraklar sizi bırakmayacaktır.